درمان ژنیکوماستی با روش های سنتی

ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در آقایان اختلالی است که در نتیجه ی بعضی عوامل از قبیل چاقی، مصرف داروهای هورمونی، وراثت و...  ایجاد می شود. درمان های دارویی و جراحی رایج ترین روش درمانی هستند. در پاسخ به این پرسش که آیا می توان ژنیکوماستی را با روش های سنتی درمان کرد یا خیر باید گفت مصرف برخی گیاهان چربی سوز، رعایت رژیم غذایی و ورزش می تواند در تنظیم سطح هورمون  تستسترون  موثر باشد.

علت و علائم بروز اختلال ژنیکوماستی​

ژنیکوماستی گاهی فقط  دریکی از پستان ها و گاهی هر دوپستان بروز می کند. علت اصلی این پدیده اختلال در سیستم غدد درون ریز می‌باشد؛ به این معنی که نسبت استروژن به تستسترون در بدن افزایش میابد که دلیل آن می‌تواند کاهش تستسترون و یا افزایش استروژن در فرد باشد. و با علائمی همچون ورم سینه ها، احساس درد در این ناحیه، خروج ترشحات از سینه، و حساسیت نسبت به لمس یا تماس لباس شایع است.

رایج ترین درمان برای ژنیکوماستی​

درمان داروی و جراحی از رایج ترین روش های درمانی هستند. در مورد ورزشکاران که اقدام به مصرف خودسرانه ی دارو می کنند اولین گام قطع مصرف هورمون ها است. در حال حاضر بهترین روش درمان بزرگی سینه، روش ترکیبی لیپولیزر و ساکشن همراه با تخلیه بافت غددی از طریق برشی محدود است.

خوردن ماهی‌هایی از جمله سالمون، خالمخالی و... سرشار از اسید چرب امگا ۳ هستند و منجر به تولید تستسرون در بدن می شود. استروژن پایین به شما کمک می‌کند به سرعت مشکل بزرگی سینه را حل کنید. حتما مکمل‌های روغن ماهی و ماهی‌های آب‌های سرد را در رژیم غذایی خود قرار دهید. مصرف سایر غذاهای دریایی سرشار از روی را نیز فراموش نکنید. روی ماده‌ی معدنی ضروری و مهمی برای مردان با مشکل بزرگی سینه است. روی باتحریک تولید تستوسترون به از بین بردن بزرگی سینه‌ی مردان کمک می‌کند.

برای کاهش ورم در ناحیه ی سینه می توان از کمپرس سرد استفاده کرد. زیرا ژنیکوماستی باعث ورم و درد در ناحیه‌ی سینه می‌شود، چند تکه یخ را داخل یک تکه پارچه قرار دهید. آن را روی سینه‌های‌تان قرار دهید تا مشکل تورم و درد برطرف شود. 

        دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی( پلاستیک - ترمیمی )